Prawo przyciągania powszechnego cz. 8

We Włoszech, Boscovich rozpowszechnił idee Newtona przy pomocy dzieła swego p. t. „PhiIosophiae naturalis teoria” (1758).

W epoce Newtona i po nim Anglia miała jeszcze innych znakomitych astronomów, których prace zamierzamy przedstawić tu w krótkości.

John Flamsteed (1646 – 1719), rodem z Derby, odznaczywszy się ogłoszoną w r. 1682 Rozprawą o równaniu czasu, został w roku 1676 pierwszym dyrektorem Obserwatorium Królewskiego, założonego w r. 1674 w Greenwich przez Karola II-go. Dzieło, w którym Flamsteed zgromadził wyniki swych obserwacji, ma tytuł „Historia coelestis britannica” (1725); znajdujemy tam katalog 3310 gwiazd oraz teorię Księżyca do użytku żeglarzy.

Długie życie Edmunda Halley’a (8 listopada 1656 – 25 stycznia 1742), rodem z Haggerston pod Londynem, drugiego dyrektora Obserwatorium w Greenwich, upłynęło na robieniu obserwacji astronomicznych i na wyciąganiu z nich ważnych wniosków i dobrych metod.

Już w roku 1675 zwrócił on na siebie uwagę podaniem bezpośredniej metody do wyznaczania punktów odsłonecznych i mimośrodów planet.

Comments

 1. Reklama:

  To Cię zainteresuje:

  wypożyczalnia kamer gopro
  wypożyczalnia kolumn
  wypożyczalnia mebli
  wypożyczalnia monitorów
  wypożyczalnia samochodów dąbrowa górnicza
  wypożyczalnia samochodów dostawczych gliwice
  wypożyczalnia samochodów gliwice
  wypożyczalnia samochodów Nowy Targ
  wypożyczalnia strojów dla dzieci
  wypożyczalnia telewizorów LED