Prawo przyciągania powszechnego cz. 7

Newton wy tłumaczył w „Optyce” odkryty przez siebie fakt rozszczepiania się światła białego na 7 barw, które tworzą na ekranie widmo słoneczne, i pierwszy dał teorię matematyczną tęczy.

Nie opierając się na żadnym fakcie konkretnym, sądził on, że stałość ciepła i światła słonecznego wynika ze spalania się komet, spadających na Słońce.

Newton rozwinął sposobem syntetycznym zasady, które odkrył był na drodze analitycznej, jak to wynika z rozejrzenia się w jego rękopisach. Należy żałować, że w wykładzie oddał on pierwszeństwo pierwszej metodzie przed drugą; albowiem, jak słusznie zauważył Laplace, „znajomość metody, którą posługiwał się człowiek genialny, jest niemniej pożyteczna dla postępów wiedzy, a nawet dla własnej jego sławy, aniżeli jego odkrycia”.

W Anglii przyjęto natychmiast prawo przyciągania powszechnego, ale na lądzie stałym Europy liczyło ono z początku niewielu stronników i zostało odrzucone nawet przez znakomitych uczonych, mianowicie we Francji przez Huygensa, a w Niemczech przez Leibniza, którzy oddawali pierwszeństwo hipotezie wirów.

Comments

 1. Reklama:

  To Cię zainteresuje:

  Wynajem magazynów warszawa
  wynajem samochodów dąbrowa górnicza
  wynajem samochodów długoterminowy
  wynajem samochodów małopolska
  wynajem samochodów sopot
  wynajem samochodów warszawie lotnisko
  wynajem samochodu dostawczego
  wynajem samochodu Radom
  wynajem zastawy stołowej
  wypozyczalnia bagaznikow