Kepler cz. 2

Obserwacja opozycji Marsa skłoniła Keplera do zbadania ruchu tej planety. Zauważywszy, że nie porusza się ona po kole ekscentrycznym względem Słońca, i przeprowadziwszy długie badania w celu przekonania się, czy nie krąży ona po pewnej linii owalnej, Kepler wpada na pomysł przyjęcia za orbitę Marsa elipsy, mającej w jednym ze swych ognisk Słońce, i przekonywa się, że planeta istotnie biegnie po wyznaczonej przez niego drodze, i że pola wycinków, zawartych pomiędzy łukiem elipsy i dwoma promieniami wodzącymi, są proporcjonalne do czasów, których Mars potrzebuje na przebycie tych łuków. Następnie sprawdza, że tak samo rzeczy się mają i u innych planet, i ustanawia tym sposobem dla planet prawo postaci orbit i jedno z praw ich ruchu.

Dopiero po 17 latach rozmyślań, porównań, obliczeń, udaje mu się odkryć (15 maja 1618 r.) drugie prawo ruchu planet: kwadraty czasów obiegu planet są proporcjonalne do sześcianów wielkich osi ich orbit.

Kepler pierwszy uznał przyciąganie, które Księżyc wywiera na Ziemię, za przyczynę przypływów i odpływów morza, i sądził, że nieprawidłowości w biegu Księżyca wynikają z przyciągana ciała tego przez Słonce i Ziemię.

 

Comments

 1. Reklama:

  To Cię zainteresuje:

  etykiety logistyczne
  Kursy i szkolenia spadochronowe AFF
  etykiety logistyczne GS1
  łuki sportowe
  makijaż okolicznościowy busko zdrój
  makijaż permanentny warszawa
  malowanie proszkowe Śląsk
  masaż leczniczy kręgosłupa warszawa
  masaż tajski warszawa
  materac dla psa