Galileusz cz. 15

Przy pomocy cieniów, rzucanych przez księżyce na samą planetę, odkrył on w roku 1665, że Jowisz obraca się dokoła osi, przechodzącej przez jego środek, i że jest spłaszczony u biegunów. Podobny obrót stwierdził u Marsa w roku 1666 i u Wenery w r. 1667, oraz podał prawie dokładnie czas obrotu pierwszej z tych planet. W roku 1675 odkrył, że Saturn otoczony jest dwoma pierścieniami, skąd nazwa: przerwy Cassiniego. Odkrył on także, że ta ostatnia planeta posiada prócz Tytana jeszcze cztery inne księżyce, z których jeden dostrzegł po raz pierwszy w roku 1671, jeden w 1672, dwa w 1684, i wyznaczył orbity wszystkich tych Księżyców, z których najmniejszy nazwano później Jafetem.

Cassini zaproponował w r. 1679 zreformowanie Kalendarza; reforma ta, identyczna z reformą Omar-Al-Kheyana, uważana jest za dokładniejszą od Gregoriańskiej. W r. 1683 Cassini odkrył i opisał światło zodiakalne.

W tymże roku pomiar południka francuskiego zaczęli przeprowadzać w dalszym ciągu: na południe Cassini i na północ de la Hire, ale prace ich przerwała wojna w roku 1688. Cassini wznowił roboty w r. 1700.

Comments

 1. Reklama:

  To Cię zainteresuje:

  tania wypożyczalnia samochodów w Warszawie
  Tanie jedzenie na telefon Gdańsk i Warszawa Mokotów
  Tanie meble biurowe Warszawa i meble drewniane producent
  tanie mieszkania kraków
  tanie mieszkania Marki
  tatuaż Poznań cena
  terminal pos
  termy słowacja
  tłumacz angielski Warszawa
  tłumaczenie dokumentów katowice