Galileusz cz. 14

Po przeprowadzeniu głębokich badań nad kometami udało mu się opisać bieg jednej z pomiędzy nich, którą obserwował w Rzymie w r. 1664. Za pobytu we Francji obserwacja komety z roku 1680 pozwoliła mu uzupełnić teorię biegu tych ciał niebieskich.

W kościele św. Petroneli w Bolonii Cassini ze szczególniejszą starannością ustawił w ciągu lat 1653 do 1655 największy gnomon i nakreślił najdłuższy południk, jakie istniały do owego czasu, a za których pomocą inni astronomowie dokonali po nim pożytecznych odkryć. Ten gnomon i ten południk pozwoliły mu dowieść, że ruch pozorny Słońca nie jest jednostajny, i ułożyć w roku 1662 Tablice Słońca, bardziej doskonałe od tych, które posiadano, uwzględnił w nich bowiem refrakcje astronomiczne, przekonawszy się, że ujawniają się one aż do samego zenitu.

Zawdzięczamy mu odkrycie praw ruchu obrotowego Księżyca dokoła osi; prawa te są zestawione w „Rozprawach Akademii Nauk” (Memoires de TAcademie des Sciences, 1666—1697) Cas sin i rozpoczął w r. 1665 szereg gruntownych poszukiwań nad księżycami Jowisza, następnie wyznaczył pochylenie płaszczyzny ich orbit i okresy ruchów; atoli dopiero w r. 1693 ogłosił dobre tablice tych księżyców.

Comments

 1. Reklama:

  To Cię zainteresuje:

  szafa chłodnicza
  szambo ekologiczne warszawa
  szkolenia Żary
  szlamowanie komina
  szorowarka do podłóg
  środki powierzchniowo czynne
  śruby fundamentowe
  tablica suchościeralna
  tacki do warzyw
  tani wynajem busów warszawa