Galileusz cz. 12

Romer udał się do Paryża razem 2 Picardem w r. 1672 i został mianowany profesorem matematyki Delfina. Atoli odwołany przez króla duńskiego Chrystiana V, opuścił Francję, by zająć w r. 1681 katedrę matematyki na Uniwersytecie w Kopenhadze z tytułem astronoma królewskiego. Wynalazł w r. 1700 lunetę południkową.

Za pobytu swego w Paryżu w roku 1676, Romer dokonał tego wielkiego odkrycia, że światło posiada ruch postępowy i że potrzebuje ono 7 – 8 minut na przebycie odległości, dzielącej Ziemię od Słońca.

Jego teoria, wyprowadzona z własnych obserwacji nad zaćmieniami księżyców Jowisza, sprzeciwiała się przyjętym poglądom i dopiero po zażartej obronie udało mu się zapewnić jej tryumf, albowiem przeciwnikiem jego był D. Cassini, który również powziął był niegdyś myśl o ruchu światła, ale ją po tym zarzucił.

Jan Dominik Cassini (8 czerwca 1625 – 14 września 1712), szlachcic rodem z Perinaldo w hrabstwie Nizzy, odbył gruntowne studia filozoficzne, a przeczytawszy pewne dzieło astrologiczne, oddał się z zamiłowaniem nauce Astronomii.

Comments

 1. Reklama:

  To Cię zainteresuje:

  serwis hp warszawa
  serwis urządzeń biurowych
  serwisu notebooków
  serwisy samochodowe wałbrzych
  sklep internetowy z biżuterią
  słowacja termy
  służebność przesyłu
  sorbenty
  sprężarki spiralne
  stabilizator stawu skokowego