Galileusz cz. 11

Akademia Nauk w Paryżu wydelegowała była w r. 1672 Richera do Kajenny, dla dokonania tam obserwacji Marsa w tej samej chwili, w której planeta ta będzie obserwowana w Paryżu, a to w celu obliczenia na zasadzie tych obserwacji paralaksy Marsa i, co za tym idzie, odległości Ziemi od Słońca. Atoli znaleziono na tę paralaksę liczbę niepewną. Jednakże długa ta i uciążliwa podróż dała poważny wynik naukowy, albowiem Huygens na podstawie swych teorii o sile odśrodkowej, dowiódł, że Ziemia jest wydęta na równiku, a to opierając się na uczynionym przez Richera spostrzeżeniu, że wahadło, wybijające sekundy, jest krótsze w Kajennie, aniżeli w Paryżu.

Zmuszony do opuszczenia Francji wskutek odwołania edyktu Nantejskiego, Huygens powrócił w roku 1685 do swej ojczyzny, gdzie ogłosił po francusku swój „Traktat o świetle”.

Z pomiędzy astronomów Uraniburga Ole Ronier (1644 – 1710) rodem z Aarhuus w Danii, zdolnościami swymi zwrócił na siebie uwagę Picarda, który powziął zamiar wprowadzenia go do Akademii Nauk.

Comments

 1. Reklama:

  To Cię zainteresuje:

  rolety ząbki
  rolko wrotki dla dzieci
  rośliny do akwarium
  rozwiązania informatyczne toruń
  rury precyzyjne
  Sala do wynajęcia warszawa
  sala na wesele na kaszubach
  sale konferencyjne góry
  sączki filtracyjne
  sejfy ognioodporne warszawa