Galileusz cz. 11
Akademia Nauk w Paryżu wydelegowała była w r. 1672 Richera do Kajenny, dla dokonania tam obserwacji Marsa w tej samej chwili, w której planeta ta będzie obserwowana w Paryżu, a to w celu obliczenia na zasadzie tych obserwacji paralaksy Marsa i, co za tym idzie, odległości Ziemi od Słońca. Atoli znaleziono na tę paralaksę liczbę niepewną. Jednakże długa ta i uciążliwa podróż dała poważny wynik naukowy, albowiem Huygens na podstawie swych teorii o sile odśrodkowej, dowiódł, że Ziemia jest wydęta na równiku, a to opierając się na uczynionym przez Richera spostrzeżeniu, że wahadło, wybijające sekundy, jest krótsze w Kajennie, aniżeli w Paryżu.
Zmuszony do opuszczenia Francji wskutek odwołania edyktu Nantejskiego, Huygens powrócił w roku 1685 do swej ojczyzny, gdzie ogłosił po francusku swój „Traktat o świetle”.
Z pomiędzy astronomów Uraniburga Ole Ronier (1644 – 1710) rodem z Aarhuus w Danii, zdolnościami swymi zwrócił na siebie uwagę Picarda, który powziął zamiar wprowadzenia go do Akademii Nauk.
To Cię zainteresuje:
rolety ząbki
rolko wrotki dla dzieci
rośliny do akwarium
rozwiązania informatyczne toruń
rury precyzyjne
Sala do wynajęcia warszawa
sala na wesele na kaszubach
sale konferencyjne góry
sączki filtracyjne
sejfy ognioodporne warszawa